Çka u përfshi nga zjarret tani po përmbytet/ Moti i keq godet Greqinë(Video)

Territoret e Greqisë në Evisën qëndrore janë përfshirë nga rreshjet e dendura, të cilat kanë sjellë përmbytje në vend.
Banorët e Evisë qendrore kanë kaluar një natë në makth, pak muaj pas ankthit të shkaktuar nga zjarret e shumta që goditën këtë zonë.

Shirat e dendur kanë dëmtuar disa banesa dhe rrugët janë nën ujë. Sipas drejtuesve lokalë dëmet janë të pallogaritshme.

Sipas nënkryetarit të bashkisë Mantoudi, Dimitris Skopelitis , katër banorë kanë mbetur të bllokuar në shtëpitë e tyre.
Banorët e Achladi dhe Agia Anna janë në një situatë jashtëzakonisht të vështirë , ku lumenjtë dhe përrenjtë kanë vërshuar, duke përmbytur zona të mëdha. Prej orëve të para të mëngjesit, makinat e ndërtimit po përpiqen të pastrojnë vendin në mënyrë që automjetet të kalojnë me banorët që duan të dalin nga zona.