31.4 C
Elbasan

KATEGORIA

Analizë

Metamorfoza e krimit dhe e…, medias!

Nga Denada Kola Jushi Sa euro i jepte bosi i krimit të dashurës së tij? Çfarë çante i dhuroi? Ku e çonte për pushime? Këto "lajme" kanë qarkulluar...

I dëmtuar nga tërmeti i nëntorit 2019, Muzeu arkeologjik i Durrësit nuk do të hapet as këtë vit për vizitorët

Përveç vijës bregdetare një nga pikat më tërheqëse Durrësit është arkeologjia, e cila sjell turistë anembanë botës për ta vizituar. Muzeu Arkeologjik daton prej...

Ab*orti selektiv në Shqipëri, një histori patriakalizmi që vazhdon të penalizojë vajzat

Nga Bardha Nergjoni Në faqe të dedikuara për mëmësinë në rrjetet sociale nënat diskutojnë se si mund të përcaktohet gjinia duke kërkuar të lindin djem...

“Ana e errët e kullave në Tiranë”, The Times: Si po financojnë trafikantët britanikë të drogës në “mini Dubain” e Shqipërisë?

BRITANI- Prestigjiozja britanike "The Times" i ka kushtuar një artikull, kryeqytetit të Shqipërisë, Tiranës dhe ndërtesave shumëkatëshe që po lulëzojnë çdo ditë në të. Në...

Propagandistani, newborn-i i Ballkanit

Propagandistani, newborn-i i Ballkanit Nga Lutfi Dervishi Në brigjet e Adriatikut dhe Jonit, i kufizuar nga deti me Perëndimin dhe nga toka me fqinjët ballkanikë gjendet...

Nga floriri i shqiptarëve, protesta me armë në Tiranë e deri tek përplasja fizike në pallat, skandalet që kanë përndjekur familjen mbretërore shqiptare

E vetmja gjë që një shqiptar mesatar di me siguri nga familja mbretërore shqiptare është se Mbreti Zog, braktisi vendin duke e lënë atë...

Ola Xama: një skandal i përmasave të mëdha me 17 mijë të prekur

I kishin mbetur pa shlyer 50 mijë lekë të vjetra nga një kredi që kishte marrë në bankën Societe Generale. Detyrimi i shitet kompanisë...

Si do ta ndihmojnë Ballkanin 6 miliardë eurot e kushtëzuara të BE-së?

Gjashtë miliardë euro – ky është fondi që Bashkimi Evropian ka planifikuar të ndajë për Kosovën, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi, Bosnje...

Aborti selektiv/ A ka qenë dhe vazhdon të jetë një fenomen shqetësues në Shqipëri? Jepni mendimin tuaj

Në 10 vitet e fundit Shqipërisë i mungojnë 21 mijë vajza dhe sipas mjekëve shkak për uljen e raportit mes djemve dhe vajzave është...

A ka ardhur koha që Rrapi i Bezistanit ‘t’i hapë rrugë’ Bazilikës paleokristiane? Flasin intelektualët

Bazilika dhe rrapi i Bezistanit janë dy monumente të rëndësishme për historinë e qytetit të Elbasanit. Rrapi si pjesë e memories shpirtërore ndërsa bazilika...

LAJMET E FUNDIT