23.4 C
Elbasan

KATEGORIA

Shëndet

Befason studimi: Nikotina nuk është faktor për sëmundjet!

Raporti i fundit i titulluar ‘No Smoke, Less Harm’, publikuar nga një grup ekspertësh ndërkombëtarë të shëndetit, tregon se, pavarësisht se niveli i konsumit...

Trondit Cako: Kripa e dyqanit po na vret!

Në rubrikën “Rrethi Katror” Alfred Cako ka ngritur alarmin për ushqimet që hamë dhe kripën që blejmë nëpër dyqane. Sipas tij kripa po na vret...

Shtrenjtimi i bylmetit / Produktet e Lira të Dyqanit që e Zëvendësojnë

Bulmeti dhe nënproduktet e tij zënë thuajse vendin më të rëndëishëm në shportën ushqimore. Shumë preferojnë shijen e tyre, recetat që përgatiten me to, pa...

Mjekësia 3 vite punë me detyrim/ Flasin studentët: U injoruam për herë të dytë, do marrim hapat e nevojshme

Pas përfundimit të fakultetit, qeveria ka miratuar ndryshimet për bllokimin e diplomës të studentëve të “Mjekësisë”. Pas rrëzimit të nismës...

Mishi dhe qumështi i lopës në rrezik nga gripi i shpendëve? Përhapet në shumë vende të botës nga zogjtë

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ngritur alarmin mbi rrezikun e infektimit të lopëve përtej Shteteve të Bashkuara me virusin H5N1, i pranishëm në shumë...

Lista e Barnave që Dëmtojnë Fort Trurin dhe Kujtesën

Numri i njerëzve që pësojnë efekte anësore dhe komplikime të shkaktuara nga barnat dhe ilaçet është tronditës. Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetit...

Mjaltë me kanellë/ Si të bëni vetë antibiotikun e fuqishëm natyral për organizmin

Mjalti është aleati i sistemit imunitar dhe rrit nivelet e insulinës, gjë që përshpejton çlirimin e serotoninës. Mjalti me kanellën janë ndër produktet më të...

Eksperti: Më shumë se gjysma e popullsisë së botës rrezikohet nga sëmundjet që përhapen nga mushkonjat

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se më shumë se gjysma e botës mund të jetë në rrezik nga infektimi me sëmundjet e transmetueshme nga mushkonjat. Siç kanë...

Tri Mënyrat e Sakta të Shkrirjes së Mishit të Pulës Para Gatimit

Mishi i pulës përveçse ndër më të shëndetshmit, hyn edhe tek mishrat më të parapëlqyer për shumicën e njerëzve. Gatuhet dhe konsumohet gjatë gjithë vitit...

Cili Është Orizi më i Shëndetshëm që Duhet të Zgjidhni

Një regjim i shëndetshëm ushqimor nuk mund të perceptohet i tillë pa praninë e drithërave të plota siç janë elbi, misri, gruri, tërshëra, thekra....

LAJMET E FUNDIT