Ja si mund të menaxhoni humorin e keq/ Shkaqet dhe këshilla

Çdo njërit prej nesh i ndodh të zgjohet pas asnjë arsye me humor të keq, por a e dini se kush janë disa nga shkaktarët e të mos qenurit i lumtur?
Më poshtë do të gjeni disa shkaqe dhe këshilla për të menaxhuar humorin e keq.
Ju nuk hani mjaftueshëm fruta dhe perime dhe po, kjo mund t’ju ​​bëjë të ndiheni keq
Sipas hulumtimit nga Universitetet e Warwick dhe Dartmouth, pasi studiuan dietën dhe stilin e jetës së 80,000 britanikëve, ata arritën në përfundimin se njerëzit që hanin shtatë racione me 80 gramë fruta dhe perime në ditë ishin njerëzit me indeksin më të lartë të shëndetit mendor”. Me fjalë të tjera, këta janë njerëzit që shoqërohen më mirë me veten, përjetojnë lumturi dhe gëzim dhe ka shumë më pak të ngjarë të jenë në një humor të keq. Provoni të shtoni fruta dhe perime përveç ushqimit tuaj dhe ushqimeve që hani në mes. Përveç disponimit tuaj, do të shihni përmirësim në trupin tuaj. Supozoni se këto të dyja janë të ndërlidhura.
Ju nuk dilni fare në dritën e ditës
Nëse jeni në errësirë, ose thjesht nuk e toleroni rrezet e diellit atëherë kjo është një nga arsyet kryesore pse jeni disi në një humor të keq. Sipas një studimi të Universitetit Zayed, kur 20 personave me nivele të ulëta të vitaminës D dhe simptoma depresive iu kërkua të ecnin në diell dhe të shihnin një mjek, ata që dolën në dritën e ditës ishin më të lumtur shtatë javë më vonë, në krahasim me pjesëmarrësit e tjerë.
Ju nuk pini ujë
Dehidratimi mund t’ju ​​bëjë të ndiheni të lodhur, të humbni përqendrimin, por gjithashtu të mos jeni në humor të mirë. Pavarësisht nëse jeni duke stërvitur ose pushuar, duke mos pirë ujë (2,7 litra nevojiten çdo ditë nga trupi i femrës), mund t’ju ​​bëjë të ndiheni lehtë dhe të ngadaltë. 2.7 litra ujë, natyrisht, përfshin ujin që mund të gjendet në pije freskuese, çaj, kafe dhe lëngje.
Jeni në humor të keq sepse punoni shumë
Të gjitha gratë që punojnë shumë, përveçse dëmtojnë shëndetin e tyre, dëmtojnë edhe humorin e tyre. Sipas një studimi të Universitetit të Kansas, kushdo që punon më shumë se 50 orë në javë po përjeton simptoma të depresionit. Mundohuni të organizoni më mirë kohën tuaj dhe kohën kur do të keni pak kohë të lirë për të përfituar plotësisht prej tyre.
Ju kaloni shumë kohë në mediat sociale
Një studim nga Austria pretendon se sa më shumë kohë të kaloni në Facebook dhe platforma të tjera të rrjeteve sociale, aq më keq ndiheni për veten sepse mendoni se po e kaloni ditën tuaj në aktivitete pa kuptim. Lëreni celularin dhe flisni me njerëzit përreth jush, dilni jashtë dhe aktivizohuni.
Nuk keni qëndrimin e duhur
Nëse uleni dhe “derdhni” në karrigen tuaj, kjo mund të ndikojë tek ju dhe t’ju bëjë të ndiheni keq. Prandaj sigurohuni që të uleni drejt, sepse sipas hulumtimeve nga San Francisko, sapo të ndryshoni qëndrimin tuaj, gjendja shpirtërore dhe energjia juaj përmirësohen. Një qëndrim tjetër i saktë ndihmon për të zvogëluar dhimbjen në nyje dhe shpinë.
Nuk keni qeshur për një kohë të gjatë
E qeshura ndihmon në përmirësimin e kujtesës tuaj, por edhe në uljen e niveleve të stresit. Edhe një buzëqeshje e thjeshtë (dhe ky detyrim bën punën e vet) mund të ngrejë shpirtin tuaj dhe të rrisë emocionet tuaja pozitive. Flisni me dikë që ju gëzon, lexoni diçka qesharake, shikoni një video qesharake ose thjesht buzëqeshni pa asnjë arsye.
Jeni vërtet të lodhur
Hulumtimet nga Universiteti i Harvardit sugjerojnë se mos fjetja e plotë e 8 orëve një natë me radhë rrit ndjenjën e mendjes së lodhur, zemërimin dhe trishtimin. Sidoqoftë, nga sa i duhet secilit person të flejë për të funksionuar mirë ditën tjetër varet dhe ndryshon në varësi të trupit. Ekspertët thonë se 7-9 orë janë të mira për një të rritur, por shikoni vetë se cilat janë kufijtë tuaj.
Ju keni kohë për të shkuar në një ekskursion, kjo është arsyeja pse ju jeni në një humor të keq
Nëse keni qenë në rrethin vicioz të shtëpisë – punës – shtëpisë për një kohë të gjatë pa asnjë pushim, atëherë është e sigurt se ky është një faktor kyç që ju bën të ndiheni keq. Bëni një udhëtim në fshat dhe rinovoni marrëdhënien tuaj me natyrën. Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që iu afruan natyrës përmirësuan gjendjen shpirtërore dhe shëndetin e tyre mendor. Nuk keni nevojë të lëvizni, por mund ta vizitoni shpesh.
Vendosni ngjyra në jetën tuaj, bëjeni! Ngjyrat mund të përmirësojnë disponimin tuaj.
Blu është ngjyra që redukton normën e zemrës dhe presionin e gjakut. Varni një tryezë me det dhe shikojeni atë për disa minuta për të marrë frymë nga rutina juaj e përditshme.
Shikimi i një fotografie me ngjyrë të gjelbër ka pothuajse të njëjtin efekt si të shëtisësh në park. Meqenëse e lidhim me natyrën dhe mjedisin, nuk është për t’u habitur që ndiheni të rinovuar dhe të përtërirë.
Ngjyrë të verdhë simbolizon gëzim dhe lumturi. Mund të vendosni objekte të verdha në tryezën tuaj ose të shikoni një fotografi me luledielli!
Lejlaja është një ngjyrë mbretërore lidhur me vetë-besimit. Ju mund të shikoni gjëra vjollce ose të nuhasni jargavan (kur është koha e duhur) dhe të ndiheni të aftë të përballeni me çdo pengesë.
Rrit simbolizon dashuri, dashuri, pranim dhe shoqëri. Kjo është arsyeja pse zemrat janë zakonisht rozë. Vendos pak rozë në jetën tënde, do të të bëjë mirë.
Portokalli stimulon imagjinatën, entuziazmin dhe kreativitetin tuaj. Kjo është arsyeja pse të gjithë ne i shikojmë perëndimet e diellit me ekstazë. Thjesht mos vendosni shumë portokall në dhomën tuaj sepse ju hap oreksin!