Vaj ulliri dhe kripë/ Kura për dhimbjen e kockave

Kudo në Shqipëri gjenden njrëz që kanë probleme me kockat. Një ndër arsyet kryesore pse shqiptarët kanë probleme me kockat lidhet me mungesën e aktivitetit fizik çka i detyron ata t’u drejtohen medikamenteve mjeksore.

Shpesh këto medikamente qetësuese, kur pihen me tepri janë të dëmshme për stomakun dhe mëlçinë.
Natyra nga ana tjetër na ka dhënë shumë burime të rëndësishme kundër dhimbjeve që nuk dëmtojnë organet e tjera.
Në këtë artikull të publikuar nga Agro.Web do të mësoni për një trajtim të fuqishëm kundër dhimbjeve të kyçeve që bazohet në përdorimin e kripës dhe vajit.

Vlerat e vajit të ullirit
Vaji i ullirit është i pasur me polifenolë që shërbejnë si antioksidantë.
Në momentin që ky lëng i artë bie në kontakt me organizmin bën të mundur ngadalësimin e plakjes së organizmit.
Kjo do të thotë që dhimbjes i duhet më shumë kohë për t’u shfaqur.
Vaji i ullirit përmban edhe substanca që parandalojnë aktivizimin e inflamacionit.
Vaji i ullirit rregullon qarkullimin e gjakut, duke mbajtur organet e shëndetshme.

Vlerat e Kripës së Detit
Trajtimi me vaj dhe kripë, kërkon kripë deti sepse ofron përfitime shumë të mira për organizmin.
Kripa e detit përmban magnez që forcon indet.
Mineralet e tjera te kripa janë shumë të mira për sistemin imunitar, për shërimin e kockave dhe të muskujve.
Sikur të mos mjaftonte kjo, kripa e detit përmirëson qarkullimin e gjakut dhe eliminon sasitë e tepërta të sodiumit në gjak, duke ulur tensionin e tij.

Kura me vaj dhe kripë për dhimbjet e kockave
Përbërësit:
1 gotë me ujë
20 lugë gjelle me vaj ulliri
10 lugë gjelle me kripë deti

Përdorimi i kurës kundër dhimbjeve të kockave
Shtoni vajin e ullirit dhe kripën në ujë dhe përziejini së bashku.
Masën e përfituar përdoreni për të masazhuar zonën e prekur nga dhimbja për rreth 3 minuta.
Masazhi fillestar duhet të zgjasë 3 minuta dhe duhet të arrini që të masazhoni zonën e prekur për deri 10 ose 20 minuta.
Kjo kurë duhet aplikuar në lëkurë për 10 ditë me rradhë.
Rezultatet do të jenë të shpejta dhe afatgjatë.
Do të shikoni që do të mund të lëvizni më lehtë dhe dhimbja do të zbutet ndjeshëm.
Nëpërmjet këtij masazhi, qelizat tuaja do të rigjallërohen, qarkullimi i gjakut do të jetë më i mirë dhe sistemi imunitar më i fortë.
Në disa raste mund të vëreni që lëkura mund të skuqet.
Kundër skuqjes mund të përdorni një peshqir me ujë të ngrohtë dhe më pas pak pudër.
Ju këshillojmë ta provoni këtë kurë.
Nuk keni asgjë për të humbur, përkundrazi mund të përfitoni shumë.