23.4 C
Elbasan

KATEGORIA

B-blog

Ismail Kadare i ka përcjellë kaq fuqishëm përjetimet e tij për Lasgush Poradecin sa të shtosh më shumë apo të heqësh do të ishte...

Vetëm një penë e shkëlqyer mund të përshkruajë në këtë mënyrë një poet të madh. Ismail Kadare i ka përcjellë kaq fuqishëm përjetimet e...

“Vajzat me kilota”, Laleja nga Gjirokastra, mësuesja e parë e fizkulturës që theu tabutë

Nga Bardha Nergjoni Atëherë kur fizkultura për femrat ishte një tabu, Lale Hashorva Saraçi tregoi se përkushtimi mund të rrëzojë edhe mentalitete. Një prej...

Merr me qera makinën dhe nuk e kthen më, policia vihet në ndjekje të 25-vjeçarit në Elbasan

Nga Entela Duka Një 25-vjeçar nga Elbasani  është shpallur në kërkim nga policia, pas denoncimit të kryer nga një administrator i një kompanie makinash me...

Keqinformimi fetar dhe ekstremizmi: Sfidat dhe mënyrat për parandalimin e tij në kontekstin shqiptar

Nga Bardha Nergjoni Keqinformimi është një sfidë në rritje në ditët e sotme, kur teknologjia dhe rrjetet sociale janë bërë pjesë e pashmangshme e jetës...

Nga Bardha Nergjoni: Pse heshtim për ndotjen industriale të Elbasanit?

Nëse nuk e kuptojmë që çështja e ndotjes së mjedisit është problem madhor dhe kërkon angazhimin e të gjithëve atëherë e kemi humbur betejën...

Fjalori i Kristoforidhit: as rilindasit nuk ishin ëngjëj!

Studim nga Bardha Nergjoni A ishte kontravers Naimi për fjalorin e Kristoforidhit? A e shitën apo falën për interesa tregëtare vëllezërit Nosi fjalorin e Kristoforidhit? Jemi...

Eligerta Sadja, vajza me aftësi ndryshe sjell filmin e parë nga Mollasi

30 prill, 2017 Nga Bardha Nergjoni Eligerta  e ka ndryshuar, tashmë, mentalitetin e një zone rurale si Mollasi. Me realizimin e filmit të parë “Të duam...

Të përdorësh çdo mjet për të “kërcënuar” qytetarët

Banorët e qarkut të Elbasanit duhet të vendosin të lirë për administratorin e bashkisë përkatëse. Fakti që Kryeministri kërcënon se me bashkitë që do...

Pse automotoparku nuk është në pistën e duhur të investimeve në Elbasan?

Nga Bardha Nergjoni Dikush mund të thotë që po bëj opozitë dhe e shikoj me syrin e opozitarit investimin më të madh që po bëhet...

Ramazan Peti, 93-vjeçari që nuk e braktisi kurrë besimin: si falesha tek Pallati i Brigadave në kohën e komunizmit

publikuar ne 05.02.2017 Nga Bardha Nergjoni Sot është 93 vjeç dhe lëviz lirisht në Tiranë e jashtë saj me çallmën që nuk e ka hequr asnjëherë...

LAJMET E FUNDIT