22.4 C
Elbasan

KATEGORIA

Hi-Tech

Inteligjenca artificiale bën parashikim të tmerrshëm se si do të duken njerëzit në 1000 vjet

SHBA- Inteligjenca artificiale ka krijuar një parashikim se si do të duken njerëzit në 1000 vjet. Rritja e inteligjencës artificiale (AI) ka shqetësuar shumë...

U sulmua për vdekje teksa ishte në makinë, ekzekutohet ylli irakian i TikTok, Om Fahad

Ndikuesja irakiane e mediave sociale Om Fahad është qëlluar për vdekje jashtë shtëpisë së saj në Bagdad, sipas raporteve të mediave lokale. Sulmi ndodhi...

Ky është roboti humanoid në Izrael, do bëjë punët dhe detyrat e shtëpisë

Një startup izraelit i krijuar nga themeluesi i Mobileye, prof. Amnon Shashua ka zbuluar robotin e tij humanoid të fuqizuar nga AI që mund...

Ndërron jetë shkencëtari që zbuloi “grimcën e Zotit”

Peter Higgs, i cilësuar si gjigant i shkencës britanike që thuhet se ka zbuluar “grimcën e bozonit Higgs”, e cila ndonjëherë njihet edhe si...

Pamje mahnitëse të eklipsit diellor (Foto)

Eklipsi diellor i cili zgjati rreth 4 minuta, u ndjek nga miliona njerëz që kishin mbushur sheshet. Eklipsi total filloi nga...

Elbasan/ U vidhen llogaritë në rrjetet sociale dy personave, policia nis hetimin për identifikimin e autorëve

U vidhen llogaritë në rrjetet sociale dy personave në Elbasan. pas kësaj ata kanë kryer denoncim në polici. Ditën e djeshme, shtetasja N. S., 37...

Problemet në rrjetet sociale, Balla takon drejtorin e TikTok: Urgjente kontrollet ndaj postimeve

Ditën e sotme, ministri i Brendshëm Taulant Balla, ka pritur në një takim Drejtorin e TikTok për Politikat Publike dhe Marrëdhëniet me Qeverinë për...

iPhone 16, ndryshimet mbresëlënëse në kamerën e tij

Duket se Apple tani është gati për të luajtur me megapiksel. iPhone 16 i shumëpritur është gati të kalojë paraardhësin e tij, iPhone 15, me...

Çfarë është trendi ‘AI zoom out’ në TikTok dhe pse njerëzit janë të shqetësuar/ VIDEO

Një trend i ri po qarkullon së fundmi në TikTok, e që duket se ka hapur imagjinatën e përdoruesve ndaj një veçorie të inteligjencës...

Adoleshenti shqiptar që hakoi GTA VI dënohet me burgim që do ta vuajë në një spital

Një haker 18-vjeçar me prejardhje shqiptare, që kishte publikuar videot e videolojës “Grand Theft Auto VI”, të cilat ende nuk ishin prezantuar për lojtarët,...

LAJMET E FUNDIT