Ja 5 gabimet që bëni zakonisht kur gatuani

A e konsideroni veten një kuzhinier i mirë apo jeni më shumë stili i personit që do të fajësojë furrën kur gjërat në kuzhinë shkojnë keq? Nëse zgjidhni këtë të fundit, duhet të dini se nuk jeni i vetmi.
Meqenëse na pëlqen të merremi me ushqimin, do të donim t’ju ndihmojmë me një listë me 5 gabimet më të zakonshme që shumica prej nesh bëjnë kur gatuajnë.
Përdorni të njëjtën thikë për të prerë të gjithë ushqimin
Ata që mendojnë se kursimi i kohës duke përdorur një thikë të vetme për të përgatitur ndonjë pjatë e kanë gabim. Përdorimi i thikës së duhur për çdo prerje e bën të gjithë procesin më të lehtë dhe më të shpejtë. Për të prerë mishin, zgjidhni një thikë të madhe. Për perimet, frutat dhe madje edhe shpendët, zgjidhni një thikë të vogël. Për të prerë bukën, një thikë e dhëmbëzuar është ideale.
Ju e prisni biftekun tuaj sapo të jetë gati
Përveç gatimit të mishit sapo e nxirrni nga frigoriferi, një gabim tjetër shumë i zakonshëm është prerja e mishit sapo të përfundojë gatimi. Rekomandohet ta lini të pushojë për disa minuta pasi ta keni hequr nga furra ose zjarri, pasi nxehtësia në mish e ndihmon atë të përfundojë gatimin dhe ta mbajë atë me lëng.
Ju nuk e shijoni ushqimin gjatë përgatitjes
Nuk është aspak keq të shijoni ushqimin gjatë gatimit, përderisa ekzistojnë kushtet ideale higjienike. Importantshtë e rëndësishme të kontrolloni nëse veshja është e mirë ose nëse mishi, makaronat ose çfarëdo që po përgatitni është në vendin e duhur të gatimit dhe nëse cilësi është në rregull. Kjo ju lejon të shmangni gabimet dhe ju jep kohë për të korrigjuar recetën tuaj.
Ju shtoni vaj në ujin në të cilin do të gatuani makarona
Ky është një mit që duhet të fshihet menjëherë. Shtimi i vajit në ujin e makaronave jo vetëm që nuk e pengon ngjitjen e brumit në tigan, por gjithashtu mund t’i bëjë makaronat më të rënda, duke e bërë salcën më të vështirë të ngjitet. Kjo ndodh sepse yndyra nuk përzihet me ujin.
Hidhni ujin në të cilin gatuhen makaronat
Zakonisht hedhim ujin në të cilin janë zier makaronat. Ky është një gabim i madh, sepse ky ujë përdoret për ta bërë salcën më të fortë dhe të shijshme. Prandaj rekomandohet që këtë ujë ta transferoni në një enë dhe ta përzieni me salcën, e cila do të bëhet më e trashë./abc.news