COVID 19, situatë kritike në Kosovë, rivendosen masat kufizuese

Vijon situata e rënduar në Kosovë sa i përket pandemisë së Covid-19.

1891  raste të reja të infektuar me Covid-19 dhe 18 humbje jetë janë shënuar në 24 orë në Kosovë.

Sot janë shëruar 1.483 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 112.883.

E plotë nga MSH:             

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon:

ℹ Në 24 orët e fundit janë dhënë 15.967 doza të vaksinës kundër COVID-19.

ℹ Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 794.812 doza të vaksinës.

ℹ Deri më sot 267.979 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë.

ℹ Nga 13.120 testime, 1.891 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19.

ℹ Gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar 18 raste të vdekjes.

ℹ Sot janë shëruar 1.483 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 112.883.

ℹ Në total numri i rasteve aktive është 25.797.