Shkatërrohet banda shqiptare e drogës në Itali, dy në pranga dhe dy nën hetim

Policia italiane, në vijim të veprimeve hetimore, arrestoi dy shtetas shqiptarë dhe vuri nën hetim dy bashkatdhetarë të tjerë, për veprën penale të trafikut të drogës.

Sipas mediave italiane, grupi kriminal kishte gjetur strehë në një hotel në Assisit ku policia kishte hyrë në mëngjes.

Pasi u futën brenda, një dhome ku banonin dy shtetas shqiptarë të lindur përkatësisht në vitet 2002 dhe 2003, oficerët gjetën në një tavolinë 5 mbështjellës të mbyllur me ngrohje, me kokainë dhe hashash.

Të alarmuar nga zhurmat, nga brenda një dhome të dytë ngjitur, dy persona të tjerë u përpoqën të arratiseshin, njëri nga tarraca e dhomës.

Falë aksionit të koordinuar të agjentëve të Skuadrës Fluturuese dhe policëve të Antikrimit, dy të arratisurit pas një ndjekjeje të shkurtër u bllokuan.

Në përfundim të kontrollit, efektivët gjetën të fshehur brenda një gardërobë, një paketë të vërtetë për paketimin e lëndës narkotike: qese të shumta celofani dhe një peshore precize me mbetje pluhuri të bardhë, me sa duket kokainë dhe një qese me 2700 euro në kartëmonedha të prerjeve të ndryshme, ndoshta të ardhura nga veprimtaria e trafikut të drogës të grupit kriminal.

Me përfundimin e hetimeve, dy shqiptarët, në dhomën e të cilëve u sekuestrua droga, u arrestuan për veprën penale të posedimit me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike dhe me urdhër të Prokurorit Publik u shoqëruan në burgun Perugia Capanne.

Dy shtetasit e tjerë shqiptarë, të lindur në vitet 2000 dhe 2005, janë referuar në Gjykatën për të njëjtën vepër.

Është raportuar edhe pronari i biznesit të mikpritjes që priti qytetarët shqiptarë. Nga hetimet e kryera nga policët e Policisë Administrative të Komisariatit të Asizit, rezultoi në fakt se hoteleri nuk kishte komunikuar me Autoritetin e Sigurisë Publike, siç e kërkon neni. 109 të Ligjit të Konsoliduar për Sigurinë Publike, emrat e banorëve të pranishëm në objektin tuaj.