Aksion i gjerë me disa të arrestuar për ilaçet në Tiranë(EMRAT)

Një aksion i gjerë i prokurorisë dhe policisë së shtetit për vepra penale në fushën farmaceutike është duke u zhvilluar në Tiranë.

Burime  bëjnë me dije se deri më tani janë disa të arrestuar. Hetimet kanë disa muaj që zhvillohen nga Prokuroria e Tiranës ne bashkepunim me Policinë e Shtetit.

Kontrollet janë duke u zhvilluar në disa depo farmaceutike dhe bëhet fjalë për ilaçe të paregjistruara.

Përmes kësaj skeme dyshohet të jetë shkaktuar një dëm i madh ekonomik, duke shmangur detyrimet ligjore.

Hetimet kanë disa muaj që po zhvillohen nga Prokuroria e Tiranës në bashkepunim me Policinë e Shtetit.

Emrat e të arrestuarve janë:

Blerim Bitri, 40 vjeç, administrator i një farmacie;

Florian Marku 39 vjeç, administrator i një farmacie;

Margarita Xhaxhiu, 64 vjeçe, e dyshuar si dërguesja e mallrave kontrabandë;

Jani Papuli, 66 vjeç, i punësuar nga shtetasja M. Xh;

Florian Lila, 40 vjeç, administrator i një farmacie;

B.ashkim Osmani, 56 vjeç, administrator i një depoje farmaceutike.

Arrestimi i tyre u bë pasi gjatë periudhës së Covid-19, këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin, shisnin medikamente të dyshuara kontrabandë.

Sekuestrohen në cilësinë e provës materiale barna të ndryshme, një automjet dhe 6 aparate celular