D*hunonte gruan 25-vjeçare me shufra hekuri, arrestohet 46-vjeçari shqiptar në Greqi

Një 46-vjeçar shqiptar është arrestuar në Filiatra, Greqi, pasi akuzohet se ka dhunuar bashkëshorten e tij 25-vjeçare me shufra hekuri.

Ngjarja ka ndodhur të premten dhe ka shkaktuar reagim të shumtë nga autoritetet dhe komuniteti lokal.

Policia greke menjëherë pasi 25-vjeçarja denoncoi dhunën fizikee ka shoqëruar atë për ndihmë mjekësore. Pas kërkimeve dhe pyetjeve të iniciala, 46-vjeçari është mbajtur në pranga, pritet të dalë para Prokurorisë në ditët në vijim për të përgjigjur për akuzat.

Ngjarja ka nxitur diskutime rreth dhunës në familje dhe trajtimit të grave në shoqëri, duke sjellë përpara nevojën për ndryshime dhe mbrojtje më të mirë ligjore për viktimat e dhunës.