50% më shumë të shtruar në spitalet Covid në 4 ditë/ mjekja: Gënjehen nga ditët e para

Oborrin e spitalit Infektiv në Tiranë javët e fundit rrallë e gjen bosh. Mesatarisht çdo ditë paraqiten 15 deri në 20 urgjenca.
Të infektuarit që kërkojnë ndihmën e mjekëve sipas infeksionistes Migena Qato variojnë nga 20 vjeç deri në të moshuar. Të gjithë paraqesin formë të mesme deri në të rëndë të Covid 19.
“Nuk ka forma të lehta” tha ajo. Pse po paraqiten në këtë gjendje? “Ditët e para të sëmundjes janë të gënjeshtërta, kanë simptoma të zbehtë dhe mendojnë se kaq ishte covid” tha ajo.
Në spital nuk ka persona të riinfektuar, por vijojnë të paraqiten ata që kanë marrë dozat anti Covid të Coronavac, Pfizer dhe AstraZeneca ndonëse të pakët në numër.
Në katër ditë që prej rihapjes së Covid 3 numri i të shtruarve në dy spitalet ku trajtohen të sëmurë me koronavirus është rritur me afro 50%