10.4 C
Elbasan

KATEGORIA

Shkencë

Shqiptarja Mira Murati bëhet CEO i ChatGPT

Revolucion në krye të OpenAI, organizatës jofitimprurëse që kontrollon ChatGPT. Drejtori i Përgjithshëm, Sam Altman largohet dhe në vend të tij është emëruar drejtoresha e...

Histori suksesi/Dy të rinj shqiptarë fitojnë konkursin e NASA-s

Dy të rinj shqiptarë, Jahja Nur Zulbeari dhe Onur Bajramogllu, kanë fituar konkursin e NASA-s, e në emisionin “Rreth e Rrotull” në RTV Dukagjini...

Superjahti i ministrit të Jashtëm të Emirateve të Bashkuara Arabe ankorohet në Durrës

Ka mbërritur pasditen e kësaj të shtune në portin e Durrësit jahti “Opera” i sheikut Abdullah bin Zayed Al Nahyan, ministër i Jashtëm i...

‘X’ mbledh të dhënat biometrike, politikë të re për privatësinë e përdoruesve

SHBA- Rrjeti social 'X', i njohur më parë si Twitter, do të mbledhë të dhëna biometrike për përdoruesit e tij, raporton BBC. Konkretisht, rrjeti social...

HISTORIKE! India bëhet vendi i parë në botë që ul anijen kozmike në polin jugor të Hënës

India është bërë vendi i parë në botë që ka ulur me sukses një anije kozmike në polin jugor të Hënës. Lajmin e bënë të...

FOTOT/ 400 dollarë në treg, del pajisja që futi në burg Safet Gjicin

TIRANË- Pajisja me të cilën Alma K, filmoi aktin seksual me Safet Gjicin ka kushtuar rreth 400 dollarë. Mësohet se ajo është blerë dhe...

Letër në mbështetje të ‘Albanologjisë’/Studiuesja nga Akademia e Sllovenisë: Qeveria shqiptare të tërhiqet!

TIRANË- Kërkuese shkencore në Shqipëri prej më shumë se një dekade, studiuesja Natasa Gregoric Bon nga Akademia së Shkencave dhe Arteve në Sllovenika shpjeguar...

Studimi: Të punosh katër ditë në javë është e mirë për shëndetin mendor

Përfitime të konsiderueshme për shëndetin mendor të punonjësve, pa dëmtuar produktivitetin e kompanive, është të punojnë katër ditë siç tregohet nga aplikacioni i provës...

Udhëzimet se çfarë duhet të bëni kur bie tërmet

Shqipëria gjatë 24 orëve të fundit është goditur nga disa tërmete të njëpasnjëshme, ku më i forti ishte mbrëmjen e kaluar me magnitudë 4.7. Por...

Laborator “bitcoin”, në shtëpi, arrestohet 28-vjeçari

Një 28 vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Tiranës pasi akuzohet për prodhim të  kriptomonedhave, sasi lënde e dyshuar narkotike cannabis sativa...

LAJMET E FUNDIT